Sedlišťák odstartoval šachovou sezónu.

O půl deváté “Sedlišťák“ zaujal pozici na stole pro rozhodčí a vyhlížel první dorazivší šachisty.

Čtrnáct šachistů si poslední prázdninový víkend zpestřilo účastí na šachovém turnaji, který pravidelně na začátku září v Novém Sedle pořádáme. Věřím, že si ho všichni aktéři náležitě užili. Konec konců byl to turnaj v mnoha ohledech výjimečný.

Doufám, že si ve svých pamětech vzpomene Magdalénka Tegdová na svůj první šachový turnaj a na místo, kde získala svůj první šachový bod.

Turnaje se poprvé osobně zúčastnil jeho maskot.

Před začátky partií zazněla hudební znělka.

 42,8 % hráčů se bodově dělilo o třetí místo.

Jak se šachistům dařilo?

  1. 1. kolo: Magdalénka sehrála svoji první partii s bráškou Vojtou. Kuba Červenka v rovné koncovce přišel o věž a náš Aleš dovedl partii do vítězného konce.  Velká pochvala pro Aleše za to, jak při uplatňování materiální výhody postupoval. Míša Höflerová ztrácela ve střední hře s Tomášem Oravou věž. Tomáš dostal svého bílého pěšce na sedmou řadu a stál na výhru. Míše se podařilo vyčarovat výhru matem dámou na první řadě. Pepík Machulka šel do pěšcové koncovky na rozdíl od Míši Šedé bez střelce, což se projevilo na konečném výsledku. Franta Horvath hrál s favoritem turnaje Vašíkem Vojířem dlouho vyrovnanou partii.
  2. 2. kolo: Franta Mikát pěkně přehrál Tomáše Wildhabera. Přehlédnutí jednotkového matu by však mohlo být v dalších partiích potrestáno. Souhra Alešova koně s dámou vedla v jinak vyrovnané partii k vítězství nad Frantou Horvathem. Pepík získal s Tomášem Oravou jezdce a později i první bod. Míša Kapr neodolal útoku černých fugur na královském křídle a svoji partii s Míšou Pechem prohrál. Na první šachovnici zuřila bitva mezi Míšami. Ve věžové koncovce s několika pěšci nakonec přetlačila naše Míša svoji soupeřku. Obě holky však musím za vedení partie pochválit.
  3. 3. kolo: Třetí kolo orámovalo nádherné zakončení partie v podání Míši Pecha. Spolupráce dámy, věže a krále byla ukázková. Postavení jezdce v centru dokázal využít Vašík. Pomocí vidliček získal věž a Míša Höflerová už neměla dostatek figurek, aby se pokusila partii zdramatizovat. Pepík v partit proti Kubovi Červenkovi rychle přišel o jezdce a pochvíli i o dámu. Franta Mikát postupně přehrál Aleše, bod si připsal Franta Horvath. Míšovi Kaprovi se bodově nedařilo. Pochvalu si však zaslouží za bojovnost a zarputilost.
  4. 4. kolo: Franta Mikát na první desce v prvních deseti tazích přichází o figuru. Zbytek partie si Vašík zkušeně pohlídal, chtělo by se napsat. Franta však zabojoval a dostal partii do materiálově rovné koncovky. Vašík postavil dámu na h8, Franta na b1. Remíza? Kdepak. Frantův král stojí na a5. Vítězný motiv Vašík dokázal najít. Frantu chválím za bojovnost. Míša Höflerová po vyrovnané úvodní části dokázala postupně Alešovi vyzobávat figurky. Pepík po nekompromisním útoku na královském křídle porazil Frantu Horvatha.
  5. 5. kolo: Na druhé šachovnici poráží Franta Mikát Míšu Höflerovou (rovná koncovka -dvě věže, střelec, pět pěšců). Franta Horvath porazil Míšu Kapra, Aleš prohrál s Míšou Šedou (ukázková vazba) a Pepík s Vojtou Tegdou.
  6. 6. kolo: Franta Horvath získal záhy dámu, kterou po chvíli džentlmensky Tomášovi W. vrátil. Partie skončila zaslouženou remízou. Franta Mikát začal partii hezky, stejně jako Míša Höflerová. Oba získali soupeřova pěšce. V koncovce už stáli Frantovo a Míši soupeři lépe. Franta pomohl Vojtovi odevzdáním pěšce a partii prohrál. Míši mrtvých vstání v partii s Míšou Pechem jsem neviděl. Bojovat do konce se vyplatilo. Povinný bodík si připsali Aleš a Pepík.
  7. 7. kolo: V posledním kole si z Jezdců „doskočili“ pro bod Aleš a Míša Höflerová pěkným útokem na Vojtova krále.

Děti měly možnost se zúčastnit doprovodných soutěží („Rozdíly“  – vítěz Tomáš Wildhaber, „Pamatovák“ – vítěz Tomáš Orava,“ Doplň klauna“ – čtyři vítězové).

V kategorii MAZÁCI druhé místo vybojovala Míša Höflerová. Těsně pod stupni vítězů skončili Franta Mikát a Aleš, kteří získali stejně jako bronzová Míša Šedá čtyři body. V kategorii BENJAMÍNCI se na třetím místě umístil Franta Horvath.

Poděkování patří všem šachistům za účast a pohodový průběh, doprovodu za doprovod, paní Evě Machulkové za pomoc při organizaci turnaje, panu školníkovi za otevření školy, Standovi za zapisování partií a Míšovi za technickou podporu.

Pěkným gestem se prezentoval Franta Mikát, který nevyužil v partii s Míšou Höflerovou. V rovné pozici nevyužil možnost nahlásit nemožný tah (druhý nahlášený nemožný tah prohrával partii).

Výsledky turnaje: http://chess-results.com/tnr300343.aspx?lan=5

mohlo by vás zajímat

Comments are closed.