ZŠ Nové Sedlo
Základní školaNové Sedlo

Škola v Masarykově ulici č.217

Tato školní budova je v pořadí třetí školní budovou postavenou v Nohistorie školyvém Sedle pro potřeby tehdejší německé obecné školy. Historické prameny uvádějí, že první zmínky o škole v Novém Sedle se datují rokem 1831. Jisté je, že v době rakouské monarchie se způsob výuky zcela odlišoval od dnešního způsobu. Vyučovalo se zejména v zimních měsících a v pronajatých prostorách zdejších usedlostí. Teprve v roce 1840 byla škola, představovala pouze jednu třídu, umístěna do domu č. 76, které se přezdívalo „Glöckhäusl“ – Zvonička.

historie školyHospodářský a společenský systém se začal měnit. Císařským patentem ze září 1848 bylo zrušeno poddanství a robota. Obecní zákon ze 17. března 1849 stanovil obec za nejnižší správní jednotku. V roce 1850 zanikl Loketský kraj a vznikl Loketský soudní okres se 40 obcemi. Mezi tyto obce patřilo i Nové Sedlo, které se stalo samostatnou obcí. Všechny tyto změny měly vliv na rozvoj obce. Zemědělství ustupovalo rozvoji průmyslu a dolové činnosti. Začal narůstat počet obyvatel a to se odrazilo i v nárůstu počtu dětí ve škole. V roce 1873 byla zřízena druhá třída v domě č. 98, ale ani ta již nestačila, proto bylo rozhodnuto o výstavbě nové školní budovy. Dne 3.1.1876 byla otevřena trojtřídní německá obecná škola v čísle 112, která po deseti letech provozu byla rozšířena o další třídy. Sloužila svému účelu do roku 1891, kdy si zvyšující počet žáků vyžádal další rozhodnutí o výstavběvelké školní budovy.

K otevření nové, v pořadí již třetí německé obecní školy došlo dne 4. října 1891 s číslem popisným 217. V této době navštěvovalo školu 503 dětí.

Od září 1897 byla budova rozdělena na dívčí a chlapeckou obecnou školu. Protože dětí přibývalo, bylo v roce 1898 přistavěno západní a v roce 1906 východní křídlo. Do východního křídla byla přestěhována dívčí škola. V roce 1898 navštěvovalo školu již 800 dětí. Škola nepřerušila vyučování ani v době II.světové války a svému účelu sloužila do ledna 1946, kdy byly třídy uvolněny ke zřízení střediska pro Němce, kteří museli opustit republiku.

Ve výchovní části budovy byly vyčleněny prostory pro zřízení jedné třídy pro předškolní děti. Provoz byl zahájen dne 21.11.1945. V prvním patře západní části budovy byla ze dvou místností vybudována loutková scéna, která zahájila premiérou dne 14.1.1947 pod vedením učitele Václava Štorkána.historie školy

Vyučovat se v budově začalo opět ve školním roce 1947-1948. Dnešní podobu má budova od roku 1957, kdy bylo poškozené východní křídlo budovy zbouráno.

Školní budova byla postavena pro potřeby české školy v Novém Sedle, slavnostně byla otevřena ve dnech 9. a 10. září 1933, a na počest prvního československého prezidenta pojmenována Masarykova obecná a měšťanská škola v Novém Sedle.

Z historických pramenů je známo, že velká česká menšina přímo z Nového Sedla a jeho okolí neúspěšně usilovala o zřízení české školy již v době rakousko-uherské. Teprve po vyhlášení Československé republiky a úpravě školských zákonů bylo umožněno obcím v pohraničí zřizovat české školy. Protože v tehdejším Loketském okrese byla nejpočetnější česká menšina v Novém Sedle, bylo rozhodnuto o zřízení české školy právě zde. Dne 15. prosince 1919 došlo k otevření prvních tříd české obecné školy. Třídy uvolnila ve svých prostorách dívčí německá škola v čísle 217, po uvolnění dalšího prostoru v roce 1926-1927 byla česká obecná škola rozšířena o třídy měšťanské školy. Protože však ani tyto uvolněné prostory nestačily potřebám vyučování, byla zahájena jednání o výstavbě nové budovy pro českou školu. Tak došlo k zahájení vyučování v nové budově české školy v září 1933. Na svoji dobu to byla velmi moderní škola.

Vývoj politických událostí však v roce 1938 činnost české školy ukončil. Děti ze smíšených rodin postupně přešly do německých škol a české rodiny se musely přestěhovat do vnitrozemí. Budova sloužila jako sídlo nacistických organizací a sídlo četnické stanice. Protože německá obecná škola neměla pokračování ve vzdělání na vyšším stupni, byly v budově vyčleněny prostory pro německou měšťanskou školu. Na jaře roku 1945 byla část budovy uvolněna pro německé uprchlíky před frontou.

Teprve po skončení II. světové války se dne 20. června 1945 konal zápis 250 dětí do české školy. Pravidelná výuka byla zahájena 3. září 1945 a trvá doposud.

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.

Svátek má Jaroslav

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Světový den grafiky

Zítra má svátek Vlastislav

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Mezinárodní den smutku
  • Mezinárodní den pro bezpečnost a zdraví při práci